

|
BÉVORT-SCHMIDT PLAYGROUND 5
Lørdag d. 17. november 2007 kl. 19.30
Bygningen, Ved Anlægget 14, Vejle.
| Saxer: |
Pernille Bévort |
| Tenorsax: |
Anders Banke |
| Piano: |
Marie Louise Schmidt |
| Bas: |
Peter Hansen |
| Trommer: |
Karsten Bagge |
Pernille Bévort og Marie Louise Schmidt gæster Jive to gange i efteråret, denne gang i eget navn med en kvintet, hvor saxerne er i front.
Begge kapelmestrene indgår også i Erling Kroners orkester, men her får de lov at udfolde sig mere individuelt. Karsten Bagge startede sin trommekarriere på Rosborg Gymnasium og er nu blandt de bedste i Danmark.
Pernille Bévort skriver selv det meste af sit materiale, det starter i kælderen og på et tidspunkt kommer det op og frem i lyset. Bandet spiller I Bygningen i Vejle, og vi håber på saxer for fuld udblæsning, spændende arrangementer og skønne rytmer. Mon ikke det hyggelige lokale bliver fyldt ud af lyd – og forhåbentlig også af publikum. Pernille Bévort har udgivet flere CD’er og kan besøges på internettet.
www.pbevort.dk
| Billetpriser |
DKK |
| Ikke medlem: |
100,00 |
| Medlem: |
80,00 |
| Stud.medlem: |
50,00 |
|