Århusiansk invasion i Vejle ... !
Kvintetten er under ledelse af bassisten og komponisten Jens Kristian Andersen, som også er ophavsmand til det meste af gruppens repertoire. Med ungt drive og energi vil gruppen give sit bud på et moderne jazzudtryk, med elementer fra jazztraditionen og nutidige eksperimenter. Nøgleordene er eclectisme (som betyder at man ophæver genrer og opbløder grænser), nysgerrighed og musikalsk søgen.
Musikken er fantasifuld, lyrisk og melodisk. Inspirationen er swingende bebop, melodisk freeform og dejlige grooves. Som inspirationskilder kan nævnes Thelonius Monks fantasifulde univers , tenorsaxofonisten Wayne Shorter samt altsaxofonisten Ornette Coleman
- og Bob Dylan !
Musikerne kommer fra det frodige musikmiljø ved Musikkonservatoriet i Århus.
Jens Kristian Andersen er et af de nyeste skud på stammen i den stolte danske bas-tradition, der rummer navne som Niels Henning Ørsted Pedersen - og Jesper Bodilsen.
Jens Kristian Andersen er et stort talent indenfor komposition. og der vil udelukkende blive spillet
originalt materiale.